Zdjęcie latarni w Gąskach wykonane w 1997 r. [20,8kB]
Zasięg światła23,5 Mm (ok. 43,5 km)

Co tam świeci?

Charakterysyka światła latarni w Gąskach[10,2kB]Źródłem światła jest układ optyczny składający się z żarówki o mocy 1500W, cylindrycznej soczewki Fresnela o średnicy 1,4m i obrotowego urządzenia przesłaniającego o napędzie elektrycznym. Cykl świecenia wynosi 15s, a błyski światła trwają odpowiednio: 2,5s - 2,5s - 6,4s z przerwami 1,2s.

Wysokość wieży41,2 m
Wysokość światła50,1 m n.p.m.

Jak wygląda?

Latarnia w Gąskach widziana z oddali[3,7kB] Latarnia morska w Gąskach jest prawie w całości zbudowana z cegły. Jej wieża w dolnej części jest ośmiokątna, a później okrągła. Na najwyższej, nieco szerszej części wieży znajduje się postawa, a na niej oszklona laterna. Na szczyt wiodą kamienne schody spiralnie okręcone wokół leżącego w środku przekroju murowanego rdzenia konstrukcji. Co jakiś czas półmrok rozświetla światło padające z wąskich okienek. Po przejściu ponad 200 schodów wychodzimy do okrągłego pomieszczenia, z którego metalowa, lekko zakręcona i stroma drabina prowadzi na galerię widokową. Z na galerii nie można zajrzeć do umieszczonej jeszcze wyżej laterny, prowadzi do niej następna metalowa drabinka, już na wolnym powietrzu. Na bocznej powierzchni wieży widoczne są bardzo liczne pęknięcia i ślady napraw. Obok znajduje się domek latarnika, a wokół teren otacza wysoki ceglany parkan. Wieża latarni prezentuje się bardzo okazale i stanowi niewątpliwą atrakcję dla odwiedzających pobliskie miejscowości.


Latarnia jest udostępniona do zwiedzania.

Jak dojechać?

Plan okolic latarni w Gąskach [9,3kB]
Pozycja: szer. geogr.54° 14' 40" N
dł. geogr.15° 52' 30" E

Latarnia morska Gąski stoi w odległości 100m od brzegu morza, na skraju leżącej głębiej w stronę lądu wsi Gąski, między Ustroniem Morskim a Sarbinowem. Od strony Ustronia można do niej dojechać skręcając z drogi nr 11 w lewo w miejscowości Tymień, a od strony Sarbinowa szosą równolegle do brzegu morza, skracając odległość fragmentem żwirowej drogi lub asfaltową w kierunku wsi Gąski skręcając następnie na północ i na zachód. Latarnia jest widoczna już z większej odległości, teren wokół niej jest ładnie zagospodarowany, a przy wejściu znajduje się strzeżony parking oraz kilka kramików, gdzie można się w sezonie letnim posilić, kupić pamiątki i odpocząć.


Historia latarni

Budowę latarni rozpoczęto w roku 1876, a zakończono na przełomie 1877 i 1878. Wykonana z czerwonej cegły okrągła wieża ma całkowitą wysokość 41,2 m i średnicę u podstawy 11,2 m. Podstawa ma przekrój ośmiokątny. W laternie zamontowany był aparat Fresnela, źródłem światła lampy naftowe, a przerywane światło otrzymano dzięki trzem przesłonom obracanym przez mechanizm zegarowy. W roku 1927 lampy naftowe były już zmienione na elektryczne. Po II Wojnie Światowej uruchomiono latarnię ponownie w 1948r. zmieniając jednocześnie mechanizm zegarowy na silnik elektryczny i okres obrotu z 12 na 15 sekund. Pomimo swojej grubości ( 2,3m u podnóża ) mury latarni wielokrotnie pękały i wymagały remontów. Konserwowano je w latach 1933 i 1960, a w 1964 mury uszczelniono. Na bocznych powierzchniach dolnej części wieży do dzisiaj widoczne są liczne ślady wypełnionych cementem pęknięć, mimo przeprowadzonego w latach 1995-1996 zabiegu pomalowania powierzchni syntetyczną farbą uszczelniającą. Latarnia jest wpisana do rejestru zabytków.