Zdjęcie latarni w Gdańsku - Nowym Porcie z 1999r. [22kB]
Zasięg światłaSektor środkowy20,0 Mm  (ok. 37,0 km)
Sektory boczne14,7 Mm  (ok. 27,2 km)

Co tam NIE świeci?


Charakterysyka światła latarni w Gdańsku - Nowym Porcie(obecna)[1,5kB]Źródłem światła w roku 1894 był układ optyczny składający się z żarówki umieszczonej przed metalowym reflektorem, później wielokrotnie modyfikowany. Przed wyłączeniem w laternie znajdowała się soczewka bębnowa z 1000W żarówką. Światło wydostawało się z laterny w trzech sektorach rozłożonych co 90 stopni.

W czerwcu 1984 roku, jednocześnie z uruchomieniem latarni w Porcie Północnym, latarnia została wyłączona.

Wysokość wieży27,3 m
Wysokość światła31,3 m n.p.m.

Jak wygląda?

Latarnia ta jest ośmiokątną wieżą, zwężającą się lekko ku górze, zbudowaną z cegły i posadowioną na cokole obłożonym piaskowcem. Na wieży znajduje się również ośmiokątna galeria z poręczami z misternie kutego żelaza, okalająca okrągłą podstawę białej laterny. Posiadająca czarny, kopulasty dach laterna ma okrągłe okienka w trzech z ośmiu ścian. To z nich widoczne było światło latarni. Z boku wieży widoczne jest miejsce wypełnione jaśniejszymi cegłami - ślad po wojennych uszkodzeniach.


Latarnia jest udostępniona do zwiedzania.


Plan okolic latarni w Gdańsku - Nowym Porcie [20,5kB]

Jak dojechać?

Do Nowego Portu prowadzi droga nr 1 [E75], którą należy jechać aż do końca, lub od strony Sopotu drogowskazami na prom do Helsinek. Przy dworcu kolejowym Gdańsk - Brzeżno należy przejechać przez tory kolejowe i skręcić w drogę prowadzącą na podjazd do promu, lecz ominąć po lewej stronie kolejkę pojazdów oczekujących na załadunek na prom i przejechać obok budynku odpraw celnych w kierunku kapitanatu portu. Za zakrętem znajduje się mały parking i tuż obok latarnia.

Pozycja:szer. geogr.ok. 54° 25' 30'' N
dł. geogr.ok. 18° 39' 48" E

Historia latarni

Latarnia morska w Gdańsku - Nowym Porcie, uruchomiona w 1894 roku, jest następczynią latarni w Wisłoujściu, która była umieszczona w twierdzy o tej samej nazwie. W 1939 roku na latarni, w miejscu gdzie dziś są jaśniejsze cegły, żołnierze niemieccy umieścili ciężki karabin maszynowy, który ostrzeliwał położone po drugiej stronie rzeki Westerplatte. Obrońcy półwyspu zniszczyli karabin ze swojego jedynego działa, a dziura po trafieniu została zamurowana przez Niemców. W 1984 roku, działająca 90 lat latarnia została wyłączona, a dwa lata później wpisano ją do rejestru zabytków. W maju 2004 r odremontowaną udostępniono do zwiedzania