Zdjęcie latarni w Gdańsku - Porcie Północnym wykonane w 1999 r. [12,1kB]
Zasięg światła25,0 Mm (ok. 46,3 km)

Co tam świeci?

Charakterysyka światła latarni w Gdańsku Porcie Północnym[12,3kB]Źródłem światła jest układ optyczny składający się z żarówek umieszczonych w panelach na obrotowym stole. Błyski obracających się reflektorów trwają 0,5s, a przerwy odpowiednio: 1,5s, 1,5s, 4,5s. Światło widoczne jest tylko od strony morza.

Wysokość wieży61,0 m
Wysokość światła56,0 m n.p.m.

Jak wygląda?

Dawniejszy wygląd latarni w Gdańsku - Porcie Północnym (zdjęcie z albumiku 'LATARNIE MORSKIE POLSKIEGO WYBRZEŻA' ) [2,9kB]Latarnia w Porcie Północnym jest najmłodszą ze wszystkich polskich latarń. Co do wyglądu lepiej nie dyskutować. Na budynku z żelbetonowym szkieletem stoi wieża o przekroju kwadratowym, a na niej jedyny ciekawy element - dwupiętrowa, nowoczesna chatka "Baby Jagi", wyżej zupełnie w innym stylu, jakby przypadkiem przyklejona laterna. Elewacja całego budynku została odnowiona co poprawiło znacznie jej wygląd. Budynek i góra latarni są śnieżnobiałe, a wieża ciemnoniebieska. Jako jedyna latarnia ta posiada windę pozwalającą na dostanie się na górę. Z jej szczytu można zobaczyć ogromny obszar morza ograniczony po północno-zachodniej stronie Półwyspem Helskim, lecz mogą podziwiać go jedynie pracownicy kapitanatu portu. Całość nie ma ani odrobiny uroku pozostałych, starszych latarń.


Latarnia nie jest udostępniona do zwiedzania.

Jak dojechać?

Plan okolic latarni w
Gdańsku - Porcie Północnym [20,5kB]

Żeby dostać się w pobliże latarni trzeba kierować się drogowskazami na Port Północny lub Westerplatte. Z centrum Gdańska należy wyjechać na drogę nr 7 [E77] w kierunku Elbląga, a następnie po przekroczeniu dwóch mostów na Motławie skręcić na lewo w ul. Siennicką, dalej przez most na Martwej Wiśle i później na rondzie w lewo w ul. Sucharskiego prawie do jej końca. Latarnia widoczna jest już z daleka, a drogowskaz na Kapitanat Portu doprowadzi nas pod sam budynek.

Pozycja: szer. geogr.54° 24' 06'' N
dł. geogr.18° 41' 56" E

Historia latarni

Historia tej latarni jest krótka. Uruchomiono ją 18 czerwca 1984 roku, w zamian za starą latarnię w Gdańsku - Nowym Porcie. Ostatnio gruntownie zmieniono elewację całego budynku Kapitanatu Portu.