Mapa [9,5kB]. Kliknij na miniaturowy rysunek latarni morskiej, żeby zobaczyć opis.
O czym to?

Zdjęcie latarni w Ustce.[4,8kB]

Jeszcze nie tak dawno dla marynarzy żeglujących nocą w pobliżu lądu latarnie morskie były jedynym zwiastunem zbliżającego się brzegu morza. Rozwój techniki przyniósł daleko idące zmiany również w dziedzinie bezpieczeństwa żeglugi. Dzisiaj, w dobie krążących wokół Ziemi satelitów i komputerów wyznaczenie położenia płynącego statku nie stanowi żadnego problemu. Wiązki radiowych sygnałów omiatają przestrzeń wokół statków ostrzegając o wszystkim, co może im zagrozić, a ultradźwiękowe sonary sprawdzają głębokość wody. Wydawałoby się, że latarnie są już całkiem niepotrzebne. A jednak, gdy cała cudowna elektronika zawiedzie, gdy zepsuje się źródło prądu lub przy sztormie fale zaleją statek, co szczególnie dotyczy małych kutrów rybackich, takie małe, migające światełko może być jedyną nadzieją na powrót do domu.

Wieża latarni w Niechorzu[4,1kB]

Dla większości mieszkających w głębi lądu są to sprawy bardzo odległe. Z latarniami morskimi stykają się tylko podczas wakacji, gdy wylegując się w słońcu na plaży widzą na horyzoncie smukłą wieżę, zakończoną oszklonym pomieszczeniem zwanym laterną. Do takich urlopowych obserwatorów zaliczają się autorzy tych stron. Przypadkiem podczas letniego wypoczynku zetknęliśmy się z pierwszą naszą latarnią w Rozewiu. Kolejnego lata ślepy los rzucił nas w pobliże następnej - w Niechorzu. Latarnie te mają wiele architektonicznego uroku, który spowodował, że planując kolejne wakacje już z rozmysłem szukaliśmy miejsc, gdzie w pobliżu można będzie zwiedzić kolejną latarnię. Na szczęście większość z nich została udostępniona do zwiedzania będąc wielką atrakcją całej okolicy, bo wysokie wieże umożliwiają przy dobrej pogodzie obserwację krajobrazu i miejsc oddalonych o kilkanaście kilometrów.Dlaczego?

Bilet

Naszą małą, wakacyjną pasję chcielibyśmy przekazać wszystkim zainteresowanym: zachęcić opisem wyglądu, historią i zdjęciami tych pięknych obiektów i ułatwić odnalezienie opisem dojazdu do nich w terenie.

Jeżeli ktoś z zaglądających na te strony posiada własne ciekawe fotografie lub inne ciekawe materiały i chciałby się nimi podzielić prosimy o przesłanie ich do nas, a w miarę naszych możliwości postaramy się je wykorzystać.

Owoce poszukiwań w Internecie innych materiałów o latarniach można znaleźć w rozdziale O latarniach w Internecie.


Świnoujście Kikut Niechorze Kołobrzeg Gąski Darłowo Jarosławiec Ustka Czołpino Stilo Rozewie Jastarnia Hel Sopot Gdańsk - Nowy Port Gdańsk - Port Północny Krynica Morska