Zdjęcie latarni w Jarosławcu z 2002 roku. Jego autorem jest Wiktor Bujara[14,7kB]
Zasięg światła23,0 Mm (ok. 42,6 km)

Co tam świeci?

Źródło światła latarni w Jarosławcu. [5,3kB]Charakterysyka światła latarni w Jarosławcu[8,5kB] Źródłem światła jest układ optyczny składający się z 600W żarówek reflektorowych umieszczonych w czterech obracających się panelach po 6 reflektorów. Światło błyska na 0,45s a przerwy wynoszą 2,05s i 6,05s. Widoczne jest tylko od strony morza.

Wysokość wieży33,3 m
Wysokość światła50,2 m n.p.m.

Jak wygląda?

Latarnia jest zespołem kilku budynków różnej wielkości, z których największy swoim krótszym bokiem poprzez małą przybudówkę połączony jest z wieżą o okrągłym przekroju. Sama wieża podzielona jest na cylindryczne części, z których każda ma trochę mniejszą średnicę od tej na której stoi. Na szczycie wieży stoi metalowa laterna ze stożkowym dachem, cała pomalowana na biało. Na górę prowadzą betonowe schody zakręcone wokół centralnego, grubego walca prowadzące aż do laterny, gdzie przez boczne drzwi wychodzimy na galerię, której betonowa podłoga ma lekki spad na zewnątrz. Wewnątrz murowane ściany są niedbale otynkowane. Całość jest w dobrym stanie i sprawia miłe wrażenie, chociaż trudno w pełni docenić to piękno, gdyż w jej pobliżu rosną wysokie drzewa, które bardzo skutecznie zasłaniają widok. Dobrze widoczna jest tylko z pewnej odległości ze swojej brzydszej strony - od strony lądu.


Latarnia jest udostępniona do zwiedzania.

Jak dojechać?

Plan okolic latarni w Jarosławcu [10,3kB]
Pozycja:szer. geogr.54° 32' 29" N
dł. geogr.16° 32' 41" E

Jarosławiec leży na uboczu, zdala od głównych dróg, między Darłowem i Ustką. Żeby do niego dojechać trzeba kilka kilometrów przejechać wąskimi, chociaż asfaltowymi drogami. Od strony Darłowa jadąc drogą nr 203 trzeba skręcić w lewo w miejscowości Drozdowo, dalej w Rusinowie skręcamy ponownie w lewo (są drogowskazy) i po 1,5km z wąskiej drogi biegnącej w lesie niespodziewanie wyjeżdżamy na pas startowy dla małych samolotów, gdzie trzeba skręcić w prawo i prosto do Jarosławca po betonowych płytach. W tym rejonie są bardzo ładne, piaszczyste i mało uczęszczane plaże. Od strony Ustki najlepiej jechać drogą nr 203 do miejscowości Karsino, w Naćmierzu skręcić w prawo i zaraz w lewo na Jarosławiec. Latarnia znajduje się w samym środku Jarosławca, przy głównej ulicy.


Historia latarni

W 1830 roku wybudowano w Jarosławcu pierwszą latarnię, która okazała się jednak za niska, a jej światło przysłaniał las. Ze względu na słabą, niedającą się podwyższyć konstrukcję latarni, w 1825 roku postanowiono wybudować nową. Do jej budowy użyto czerwonej cegły, a prace zakończono w 1838 roku. Na początku w nowej latarni była zainstalowana stary aparat oświetlający składający się z 15 lamp na olej roślinny. Na początkach XX wieku zmieniono go najpierw na aparaturę gazową, a później na elektryczny z żarówką 1000W i cylindryczną soczewką. Obecnie źródłem światła są żarówki reflektorowe umieszczone w czterech obrotowych panelach. Latarnia morska w Jarosławcu została w 1993 roku wpisana do rejestru zabytków.