Zdjęcie latarni Kikut wykonane w 2000 r. [22kB]
Zasięg światła16,0 Mm (ok. 29,6 km)

Co tam świeci?

Charakterysyka światła latarni Kikut[4,1kB]Źródłem światła jest automatyczny układ optyczny składający się z walcowej soczewki Fresnela o średnicy 50cm, ze zmieniaczem na 6 żarówek 75W na wypadek przepalenia.

Wysokość wieży18,2 m
Wysokość światła91,5 m n.p.m.

Jak wygląda?

Latarnia morska Kikut jest okrągłą wieżą zbudowaną w dolnej, większej części z murowanych kamieni polnych, a w górnej ze zwykłych cegieł (w nienajlepszym stanie). Na jej szczycie znajduje się biała, metalowa laterna z oknami zajmującymi połowę okręgu od strony Bałtyku.
Jest to po Jastarni najniższa ze wszystkich polskich latarń, ale ze względu na położenie na wysokim brzegu morza, ma najwyżej położone źródło światła i gdyby jego moc była większa, miałaby największy zasięg.
Dostępu do latarni bronią stalowe drzwi zamknięte nakrętką (klucz płaski około 15 mm) noszącą ślady częstego otwierania.


Latarnia nie jest udostępniona do zwiedzania.


Jak dojechać?

Mapa okolic latarni Kikut [5kB]
Pozycja: szer. geogr.52° 58' 59'' N
dł. geogr.14° 34' 56" E

Latarnia Kikut znajduje się na wyspie Wolin, na terenie Wolińskiego Parku Narodowego, niedaleko wsi Wisełka, między Dziwnowem a Międzyzdrojami. Najlepiej można się do niej dostać pozostawiając samochód w Wisełce, a następnie przejść oznaczonymi czerwonym szlakiem leśnymi ścieżkami do oddalonej około 4 km latarni. Trzeba kierować się na zachód miejscowości w kierunku wejścia do Wolińskiego Parku Narodowego i dróżką w kierunku plaży przejść około 300m, a następnie skręcić w prawo zgodnie z oznaczeniem czerwonego szlaku. Należy uważnie szukać leśnych drogowskazów, bo oznaczenie terenu nie jest najlepsze, a droga prowadzi z powrotem w kierunku Wisełki okrążając ją od północy, a następnie kilkukrotnie zmienia kierunek wijąc się między wzgórzami. Przed końcowym stromym podejściem pod samą latarnię czerwony szlak przecina się z czarnym prowadzącym od wejścia do Parku przy szosie do plaży. Jest to najkrótsza droga, ale nie znającym terenu nie polecamy jej bo można pomylić wejścia. Pamiętajcie, że jest to rezerwat przyrody! Przy okazji, warto podjechać ok. 2km w kierunku Międzyzdrojów do punktu widokowego (jest oznaczony i są parkingi przy drodze) i po dojściu do stromego, klifowego (40 m) brzegu morza podziwiać wspaniały widok na wędrujące z oddali białe grzywy morskich fal.


Historia latarni

Część wód morskich między Świnoujściem a Niechorzem nie była objęta światłem żadnej z latarń morskich. Spowodowało to konieczność zbudowania między tymi miejscowościami nowej latarni. Wykorzystano do tego celu XIX wieczną wieżę orientacyjno-widokową leżącą na terenie Wolińskiego Parku Narodowego na wzgórzu o wysokości ok. 75 metrów n.p.m. W 1962 roku, wykorzystując cegły, podwyższono okrągłą, wykonaną z kamieni wieżę o ok. 2,5 metra i ustawiono na niej metalową laternę z całkowicie automatycznym szwedzkim układem optycznym. Rozpoczęła ona pracę 15 stycznia 1962r.