Zdjęcie latarni w Kołobrzegu wykonane w 1992 r. [17kB]
Zasięg światła16,0 Mm (ok. 29,6 km)

Co tam świeci?

Charakterysyka światła latarni w Kołobrzegu[4,7kB]Źródłem światła jest układ optyczny składający się z obrotowego zestawu 20 halogenowych reflektorów, podobnych do samochodowych, umieszczonych po 2 na bokach dwóch pięciokątnych brył umieszczonych jedna nad drugą. Okna laterny ograniczają obserwowanie jej światła tylko do połowy od strony morza.

Wysokość wieży26,0 m
Wysokość światła36,5 m n.p.m.

Jak wygląda?

Swój bardzo charakterystyczny "pękaty" wygląd zawdzięcza latarnia posadowieniu na platformie starego fortu. Jego duża średnica umożliwiła zbudowanie szerokiej wieży z czerwonych cegieł, która zwężając się lekko ku górze kończy się obszerną galerią, z oszklonym wejściem i filarami podtrzymującymi drugi poziom galerii, zawierający już niedostępną do zwiedzania białą laternę. Przy wchodzeniu na latarnię czeka nas niemiła niespodzianka. Szerokie schody i podesty półpięter wykonano z konstrukcji stalowych, które wpadają w wibracje i powodują ogromny hałas wewnątrz pustej skorupy wieży.


Latarnia jest udostępniona do zwiedzania.

Jak dojechać?

Plan Kołobrzegu [15,4kB]

Kołobrzegu nie trzeba długo szukać na mapie, a i latarnia znajduje w bardzo charakterystycznym miejscu miasta, dlatego ograniczymy się tylko do podania podstawowych informacji. Latarnię zbudowano na prawym brzegu Parsęty, przy początku falochronu ochraniającego wejście do portu. Z centrum należy się kierować na północny zachód w stronę portu, gdzie jest wiele miejsc do zaparkowania samochodu w pobliżu latarni.

Pozycja:szer. geogr.54° 11' 17" N
dł. geogr.15° 33' 22" E

Historia latarni

Historia latarni w Kołobrzegu sięga XVII wieku. Wielokrotnie przebudowywane wieże stawiane były obok stacji pilotów. Ostatnia z nich, zbudowana w 1909 roku, została wysadzona przez wycofywujące się wojska niemieckie w marcu 1945 roku. Obecną budowlę wzniesiono pod koniec lat czterdziestych nie jak poprzednie przed fortem kołobrzeskim, lecz na jego głównej platformie. W 1981 roku, po kapitalnym remoncie zmieniono cylindryczną soczewkę o średnicy 50 cm na nowy, obrotowy zestaw reflektorów halogenowych, przebudowano laternę i zmieniono stare drewniane schody wewnątrz okrągłej wieży na metalowe.