Zdjęcie latarni w Krynicy Morskiej
wykonane w 1998 r. [31kB]
Zasięg światła18,0 Mm (ok. 33,3 km)

Co tam świeci?

Źródło światła latarni w
 Krynicy Morskiej [2,7kB] Charakterysyka światła latarni w Krynicy Morskiej[7,1kB]Źródłem światła jest układ optyczny składający się z dwupozycyjnego zmieniacza z żarówkami o mocy 1000W i cylindrycznej soczewki Fresnela. Kąt świecenia obejmuje cały okrąg i latarnia widoczna jest tak od strony otwartego morza, jak i od strony Zalewu Wiślanego.

Wysokość wieży26,5 m
Wysokość światła53 m n.p.m.

Jak wygląda?

Widok latarni z lotu ptaka. [3,6kB] Latarnia morska w Krynicy Morskiej jest, zwężającą się ku górze, okrągłą wieżą. Zbudowana jest z betonowych bloków, otynkowana i pomalowana na czerwono. Na jej szczycie znajduje się biała, metalowa laterna, która jest zwieńczona stożkowatym dachem. Wewnątrz znajdują się betonowe schody przylegające do ściany, będącej jak gdyby skorupą, pustej w środku wieży. Spoglądając w dół zobaczymy z nich latarnika sprzedającego u podnóża schodów bilety i pamiątki. Schodami wchodzimy na platformę, z której wychodzi się na mały, okratowany balkonik, a następnie po stromej i wąskiej metalowej drabinie, na galerię widokową wokół laterny. Widać stamtąd wody pełnego morza i Zalewu Wiślanego, przedzielone zalesioną mierzeją. Od strony lądu możemy zobaczyć doskonale widoczne miasta po drugiej stronie Zalewu: Tolkmicko i Frombork; przy dobrej pogodzie widać podobno światła Helu, Gdańska i Bałtijska.


Latarnia jest udostępniona do zwiedzania.

Jak dojechać?

Plan Krynicy Morskiej [11.3kB]
Pozycja: szer. geogr.54° 23' 13" N
dł. geogr.19° 27' 12" E

Do Krynicy Morskiej prowadzi droga nr 501 biegnąca wzdłuż brzegu morza, którą dojeżdżamy do samego centrum miasta. Tu najlepiej pozostawić samochód na parkingu i dalszą drogę przebyć na piechotę, chociaż można podjechać prawie pod samą latarnię. Poruszamy się ulicami: Portową, skręcamy w prawo na biegnącą w górę ul. Przyjaźni, a na szczycie wzniesienia ponownie skręcamy w prawo w ulicę Sienkiewicza. Wokół latarni znajdują się ławki, na których można odpocząć po trudach wdrapywania na szczyt.


Historia latarni

Pierwsza latarnia w Krynicy Morskiej została zbudowana i uruchomiona w 1895 roku. Jednak w 1945 roku została ona wysadzona przez wycofywujących się niemieckich żołnierzy. Nową latarnię zbudowano dopiero na początku lat pięćdziesiątych według projektu wykonanego na Politechnice Gdańskiej. Uruchomienie nowej latarni nastąpiło w lecie 1951 roku.