Zdjęcie latarni w Niechorzu wykonane w 2000 r. [17kB]
Zasięg światła20,0 Mm (ok. 37,0 km)

Co tam świeci?

Charakterysyka światła latarni w Niechorzu[4,7kB]Źródłem światła jest obrotowy układ optyczny składający się z 4 dyskowych soczewek Fresnela, żarówki o mocy 1000W ze zmieniaczem w przypadku przepalenia oraz sterownika. Promienie światła obiegające latarnię widoczne są także od strony lądu.

Wysokość wieży45,0 m
Wysokość światła62,8 m n.p.m.

Jak wygląda?

Układ optyczny latarni w Niechorzu [5,6kB]Całość zabudowań latarni stanowi kilka budynków otoczonych ceglanym murem. Główny budynek stanowi kwadratowa podstawa wieży z symetrycznymi, piętrowymi przybudówkami. Sama wieża ma przekrój ośmiokątny, na samej górze lekko rozszerza się w galerię otaczającą okrągłą, murowaną podstawę przeszklonej laterny z białym kopulastym daszkiem. Latarnia jest naprawdę wysoka, taras galerii, na którą prowadzi 210 schodów ma niezbyt wysoką balustradę i osoby z lękiem przestrzeni mogą mieć problemy z podziwianiem krajobrazu z jej szczytu. Przy wejściu do latarni znajduje się mały ogród ze wspaniałymi ponad 2 metrowymi żywopłotami. Od strony lądu budynek latarni widać już z odległości kilku kilometrów, natomiast od strony morza ponad koronami drzew porastających klifowy brzeg widoczna jest tylko połowa wieży. Dla uchronienia latarni przed erozją brzeg morza jest zabezpieczony grubym, betonowym wałem.


Latarnia jest udostępniona do zwiedzania.

Jak dojechać?

Plan Niechorza [7,2kB]
Pozycja: szer. geogr.54° 05' 47" N
dł. geogr.15° 03' 57" E
Mapa okolic latarni w Niechorza [12kB]

Do Niechorza możemy dojechać drogą nr 103, od strony Kamienia Pomorskiego, lub od Trzebiatowa, skręcając w pobliżu Lędzin w stronę morza. Miejsce skrętu pokazuje drogowskaz. Jadąc od zachodu zobaczymy latarnię zanim zjedziemy z głównej szosy. Wjeżdżając do Niechorza przejeżdżamy przez przejazd kolejowy, za którym należy skręcić w lewo w ulicę Polną i po dwóch zakrętach nie będzie już żadnych wątpliwości gdzie pozostawić samochód na czas zwiedzania latarni. Asfaltowa dróżka prowadzi pod górę, wprost do latarni.


Historia latarni

W drugiej połowie XIX wieku, między Świnoujściem a Kołobrzegiem, postanowiono wybudować nową latarnię morską aby ułatwić żeglugę statkom płynącym do Świnoujścia od wschodu. 1 grudnia 1866 roku we wsi Niechorze ( Horst ) zakończono budowę czterdziestopięciometrowej latarni wraz z przylegającymi do niej dwoma dwunastometrowymi budynkami mieszkalnymi. W 1945 roku pocisk artyleryjski zniszczył laternę, którą odbudowano i ponownie uruchomiono 18 grudnia 1948 roku. W 2000 roku przeprowadzono generalny remont latarni i przyległych zabudowań. Odnowiono ceglane mury, przywrócono pierwotny żółty kolor wieży, zamontowano system klimatyzacyjny oraz automatyczne otwieranie okien.