Zdjęcie latarni w Sopocie z 1999r. [17.5kB]
Zasięg światła17,0 Mm (ok. 31,5 km)

Co tam świeci?

Charakterysyka światła latarni w Sopocie[4,7kB]Źródłem światła jest układ optyczny składający się z lampy obrotowej produkcji szwedzkiej, o sześciu płaszczyznach. Świeci ona przez 0,3 s, po czym następuje 3,7 s przerwy.

Wysokość wieży30 m
Wysokość światła25 m n.p.m.

Jak wygląda?

Latarnia w Sopocie od strony miasta. [5,4kB]Latarnia morska Sopot jest wieżą zbudowaną na przekroju kwadratu, wyrastającą z niskich przybudówek. W górnej części ma częściowo ścięte narożniki, które przechodzą na szczycie w dobudowane do głównego pomieszczenia latarni cztery małe "ganeczki", posiadające własne daszki łączące się z głównymi płaszczyznami dachu, z których na samym szczycie wystaje komin kotłowni. Boczne ściany wieży zdobi kilkanaście okien. Wejście do latarni znajduje się tuż za południowymi wejściami na sopockie molo i żeby na nią wejść trzeba najpierw zapłacić za wstęp na teren mola.


Latarnia jest udostępniona do zwiedzania.


Jak dojechać?

Plan Sopotu [13,7kB]

Sopot jest najsławniejszą polską miejscowością nad Bałtykiem, nie trzeba więc opisywać dojazdu do miasta. Największą trudnością będzie z pewnością znalezienie miejsca do zaparkowania samochodu, gdyż latarnia znajduje się w najatrakcyjniejszym punkcie miasta - przy sławnym sopockim molo. W jego pobliżu większość ulic jest wąska i obowiązuje na nich ruch jednokierunkowy. Jeżeli zwiedzającym nie zależy na czasie możemy polecić pozostawienie samochodu w dowolnym punkcie miasta w pobliżu morza i przejście pieszo po uroczych uliczkach w kierunku sopockich łazienek i molo.

Pozycja:szer. geogr.ok. 54° 26' 48" N
dł. geogr.ok. 18° 34' 24" E

Historia latarni

Historia latarni w Sopocie związana jest z Zakładem Balneologicznym, z którym tworzy kompleks. Zakład ten, dawniej zakład kąpielowy, powstał dzięki byłemu lekarzowi wojsk napoleońskich Jerzemu Haffnerowi. Gdy przebudowywano go, powstał projekt zmienienia komina kotłowni na wieżę widokową. W ten sposób powstała dzisiejsza wieża latarni morskiej. Światła nawigacyjne zainstalowano tam dopiero po II Wojnie Światowej, kiedy odbudowywano częściowo zniszczone miasto. Nie wiadomo kiedy dokładnie na wieży rozbłysło pierwsze światło, ale na pewno latarnia figuruje w spisie latarń z 1957 r. Z powodu małego zasięgu ( 5 Mm ) trudno było wtedy nazwać ją latarnią z prawdziwego zdarzenia, co stało się dopiero w 1977 r., gdy na latarni zainstalowano światło o zasięgu 17 Mm.