Zdjęcie latarni w Świnoujściu wykonane po remoncie w 2000 r. [12kB]
Zasięg światłaBiałe24,0 Mm  (ok. 46,3 km)
Czerwone 9,0 Mm  (ok. 16,6 km)

Co tam świeci?


Charakterysyka światła latarni w Świnoujściu[3,1kB]Źródłem światła jest układ optyczny składający się z bębnowej soczewki Fresnela o średnicy 1,8m i wysokości 2,9m, żarówki o mocy 4200W ze zmieniaczem w przypadku przepalenia oraz obracających się przesłon odpowiedzialnych za charakterystykę światła. Od strony szlaku wodnego na Świnie (południowy zachód) znajduje się filtr optyczny, dzięki któremu z tego kierunku światło latarni widoczne jest jako czerwone.

Wysokość wieży64,8 m
Wysokość światła68,0 m n.p.m.

Jak wygląda?

Budynek latarni w Świnoujściu[4kB]

Latarnia morska Świnoujście jest najwyższą, jedną z najstarszych i najpiękniejszych latarni polskiego wybrzeża. Na środku piętrowego domku ze skośnym dachem wyrasta najpierw kwadratowa, przechodząca w ośmiokątną, a następnie okrągłą olbrzymią, żółtą wieżę z czerwonymi szlaczkami i małymi okienkami. Na jej szczycie znajduje się galeria okalająca podstawę, na której leży przeszklona laterna z kopulastym daszkiem. Na samą górę prowadzi 308 schodów.

Latarnia już jest udostępniona do zwiedzania.

Jak dojechać?

Mapa okolic Świnoujścia [11kB]
Pozycja:szer. geogr.53° 55' 03'' N
dł. geogr.14° 17' 10" E

Latarnię wybudowano na prawym brzegu Świny, w Warszowie - przemysłowej części miasta. Można do niej dojechać jadąc od strony Międzyzdrojów początkowo drogą E 65, a następnie jadąc prosto równolegle do torów kolejowych. Po drodze przejeżdżamy przez tory kolejowe i dalej wzdłuż nich aż do strzeżonego przejazdu po prawej stronie, gdzie należy skręcić - jest drogowskaz do latarni. Dalej droga nie jest w najlepszym stanie, cała okolica robi wrażenie porzuconej w okresie rozkwitu budownictwa socjalistycznego. Należy kierować się jak najdalej na północ, a następnie skręcić w lewo na betonowym rondzie i dalej krętą asfaltową uliczką o szerokości jednego samochodu (Uwaga! Można tam się spotkać nawet z autobusem wycieczkowym zajmującym całą jezdnię) pod samą latarnię gdzie jest parking. Około 150 m przed latarnią wysokie drzewa odsłaniają widok na nią i robi ona imponujące wrażenie, a "przemysłowy" krajobraz wokół został już uporządkowany. Widok ze szczytu jest z oszałamiający. Widać stamtąd niemieckie wyspy i latarnię Greifswalder Oie odległe o ok. 45 km, a w kierunku wschodnim Dziwnówek zasłania latarnię w Niechorzu.


Historia latarni

W 1854 roku w Świnoujściu, na prawym brzegu Świny rozpoczęto budowę latarni morskiej. Latarnia pierwotnie miała ośmiokątną wieżę o wysokości 68 metrów, wykonaną z żółtej cegły. Po prawie pięćdziesięciu latach z powodu pękania i odpadania cegły konieczny był generalny remont, który przeprowadzono w latach 1902 - 1903. Zmieniono wtedy przekrój wieży na okrągły, a podstawy z kwadratowego na ośmiokątny oraz w części użyto czerwonej cegły klinkierowej. W takiej postaci latarnię można podziwiać do dzisiaj. W trakcie II Wojny Światowej naloty aliantów przyczyniły się do poważnych uszkodzeń, które naprawiono w 1959 roku, lecz szkodliwy wpływ środowiska ciągle pogarszał stan techniczny latarni do tego stopnia, że w latach dziewięćdziesiątych konieczny stał się ponowny kapitalny remont, który został zakończony w 2000 r.