Zdjęcie latarni w Ustce wykonane w 1995 r. [17,4kB]
Zasięg światła18,0 Mm (ok. 33,3 km)

Co tam świeci?

Charakterysyka światła latarni w Ustce[4,1kB]Źródłem światła jest układ optyczny składający się z dwupozycyjnego zmieniacza z żarówkami o mocy 1000W i cylindrycznej soczewki Fresnela o średnicy 1 m. Światło jest widoczne tylko od strony morza.

Wysokość wieży19,5 m
Wysokość światła22,2 m n.p.m.

Jak wygląda?

Latarnia w Ustce[4,8kB] Latarnię w Ustce tworzy budynek niewielki, ale o dość skomplikowanej architekturze. Ośmiokątna wieża jest połączona z dwuczęściowym, niewiele od niej niższym budynkiem latarników. Na wieży stoi okrągła metalowa laterna. Całości dodaje uroku mnóstwo daszków, gzymsików i kilkanaście okien różnego rozmiaru oraz kilka niechlujnych kabli. Do środka budynku wchodzi się po kilku schodkach od strony lądu, następnie w lewo na klatkę schodową ze schodami betonowymi i na galerię po wąskich, metalowych, półokrągło zakrzywionych schodach oraz poprzez boczne drzwi laterny. Z galerii przez szyby można z bardzo bliska podziwiać skomplikowany, półokrągły układ soczewek i źródło światła. Jeśli poprosicie, to miły pan latarnik pokaże jak wyglądają stare i nowe żarówki używane jako źródło światła.


Latarnia jest udostępniona do zwiedzania.

Jak dojechać?

Plan Ustki [13,5kB]

Ustka jest jednym z sławniejszych kurortów naszego wybrzeża. Najlepszy dojazd - od strony Słupska drogą nr 21. Aby dostać się do latarni trzeba jechać cały czas prosto ulicą Słupską i dalej Marynarki Wojennej, gdzie można na wolnym miejscu zaparkować samochód. Idąc dalej prosto dojdziemy do nabrzeża i samej latarni stojącej tuż przy nadmorskim deptaku i plaży. Przed latarnią stoją ławki, gdzie można odpoczywać czekając, aż latarnik skończy przerwę obiadową.


Pozycja:szer. geogr.54° 35' 22" N
dł. geogr.16° 51' 25" E

Historia latarni

Pierwotnie latarnią była aparatura Fresnela z bębnową soczewką i lampą oliwną jako źródło światła, o zasięgu 6 Mm. Była ona podnoszona na maszcie stacji pilotów z 1871 roku. W 1892 roku wybudowano nową, dwukondygnacyjną stację pilotów z przylegającą do niej od południa ośmiokątną wieżą, na której znajduje się biała laterna. Latarnia w Ustce przetrwała bez szwanku II Wojnę Światową i została uruchomiona już 15 listopada 1945 roku. W 1993 roku latarnia morska w Ustce została wpisana do rejestru zabytków.